Elektriksiz çalışan kombi

ELEKTRİKSİZ BİLE ÇALIŞABİLEN KOMBİ

Enerjinin hayatımızdaki yerinin daha önemli olduğu şu günlerde, Gediz Üniversitesinden bir grup öğrencinin yaptığı çalışma, gündeme damgasını vurdu.
Elektrik kesintilerinde de çalışabilen kombi üretmeyi başaran öğrenciler, yeni bir başarıya imza atmış oldular.
Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden Yunus Kaynar, geliştirdiği sistemin çok faydalı olacağını ifade etti. Aynı fakültenin Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Selim Solmaz ise öğrencisinin başarısından dolayı kendisini kutladığını ifade etti.
Yeni geliştirilen sistem yalnızca kat kaloriferlerinde değil, ısı kazanı türünde olan tüm cihazlarda kullanılabiliyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Sistemi bulan ve geliştiren Yunus Kaynar’ın ifade ettiğine göre, sistem kazanlarda oluşan ısının değerlendirilmesi prensibine dayanıyor.
Katı, sıvı ya da gaz ile çalışan ısı kazanı sistemlerinde mutlaka belli bir miktar ısı açığa çıkıyor. Çoğunlukla sistem tarafından üretilen bu ısı boşa gidiyor.
Yeni bulunan sistemde ise bu ısı değerlendiriliyor ve elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Isı enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren ise kazana eklenen küçük bir aparat.
Bu aparat sayesinde elektrik enerjisinde %20’ye varan bir tasarruf sağlanabiliyor. Isı kazanı türündeki tüm cihazlarda aynı tasarrufu sağlamak mümkündür, zira bu tür cihazlar çalıştığı ve ısı ürettiği sürece elektrik enerjisi üretmek mümkün hale geliyor.

Sistemin ne gibi faydaları var?

Sistemin en önemli faydalarından bir tanesi, elektrik tasarrufunun sağlanması olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca sadece bireysel anlamda değil, bu tür sistemlerin kullanıldığı toplu yerlerde de hatırı sayılır bir elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.
Ayrıca bu sistem sayesinde yalnızca elektrik kesintilerinde değil, cihazlar çalışır durumda iken bile elektrik enerjisi sağlamak mümkün oluyor.
Apartman ya da toplu alanların ısıtılmasında kullanılan kazanlar büyük hacimlerde olduğundan, daha fazla elektrik enerjisi elde etmek mümkün oluyor.

Bilime Katkı Yapanlara Teşekkür!

Projeye Gediz Üniversitesi’nin yanı sıra, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da destek sağlanmış. Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında bakanlık tarafından maddi desteğin yanı sıra, sistemin patenti de alınmış.
Yunus Kaynar desteklerinden dolayı bakanlığa ve bağlı olduğu üniversiteye minnettar olduğunu ifade ediyor ve sözlerine başarılarının devam edeceğini ekliyor.
Önümüzdeki günlerde sistemin daha iyi çalışması için araştırmalar devam edeceği, gelen haberler arasında yer alıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir