İZMİR’DE KLİMA MI YOKSA KOMBİ Mİ KULLANMALIYIM?

Sıcak iklime sahip olan yerlerde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de kombi cihazının kullanımı yoksa klima cihazının kullanımının mı daha ekonomik olduğudur. Bu soruya cevap verebilmek için kombi ve klima cihazlarının tüketim değerlerinin bilinmesi gereklidir. Aşağıda kombi ve klima cihazlarının ne kadar elektrik tükettiği ve ne kadar ısı değeri sağladığını ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Klima ve Kombi Cihazlarının Verimi

Klima cihazları genel olarak soğutma amacıyla kullanılır. Ancak yeni çıkan modellerde, hem soğutma hem de ısıtma özelliğine sahip olanlar mevcuttur.
Ortalama olarak 13 bin BTU değerine sahip olan split tipi ev klimaları 24 saatte 28800 watt gibi bir elektrik enerjisi tüketir. Aylık olarak ise 864000 kw gibi bir elektrik tüketimi meydana gelir. Bu da ortalama olarak 300 TL civarında bir elektrik faturasının gelmesi demektir.
Bu kadar bir elektrik faturası ile yalnızca evin bir odasını ısıtabilirsiniz. Dolayısıyla sıcak iklime sahip olan yerlerde ısınma için klima kullanımı tercih edilebilir. Çünkü sıcak iklime sahip olan yerlerde kış süresi çok fazla değildir.
İzmir ilinde klima kullanımının verimli olup olmadığını anlamak için İzmir ilinin iklim özelliklerine göz atmak gerekir.
İzmir’de yaz ayları oldukça sıcaktır ve kurak geçer diyebiliriz. Kış ayları ise yağışlı ve ılık geçmektedir. Ayrıca bu ilde denizin ılıman iklimi iç kısımlara kadar ulaşır. Sene boyunca ilde ortalama sıcaklık kıyı kesimlerinde 14-18 derece aralığındadır. İç kesimlerde ise 1-2 derece daha düşük olmaktadır.
Dolayısı ile sıcak bir iklim karakteristiğine sahip olan İzmir ilinde klima kullanmak daha mantıklı olacaktır.
Ayrıca hem ısı hem de soğutma özelliğine sahip olan bir klima tercih edilerek, yaz aylarında da klima cihazından verim almak mümkün olacaktır.
Kombi cihazları daha çok kış aylarının uzun ve sert yaşandığı yerlerde kullanılır. Eğer doğalgaz cihaz doğalgaz yakıtı ile çalışıyorsa ortalama olarak kış aylarında 350 TL gibi bir fatura gelecektir. İzmir ilinde kış ayları nispeten daha ılıman geçtiği için bu rakamı biraz daha düşürebiliriz.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir