Kombi Bakımının Önemi

Bu yazımızda kombi bakımı ne kadar sürede yapılmalı, kombi bakımı gerekli mi, kombi bakımı yapılmazsa ne olur gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

KOMBİ BAKIMININ ÖNEMİ

Periyodik bakım, kombi cihazlarının daha verimli ve daha uzun bir süre çalışmasına yardımcı olur. Bakım yapılmadığında oluşabilecek muhtemel arızalar, bazı durumlarda kombi cihazlarının bir daha kullanılmamasına yol açabilir.
Periyodik bakım iki türlüdür. Bunlardan ilki, cihazı kullanan kişilerin yapması gereken bakımlardır. İkinci bakım ise senede iki defa olmak üzere, servis tarafından yapılması gereken bakımdır.
Cihazı kullanan kişilerin yapması gereken bakım haftada bir kere de olsa tesisat içinde biriken kirli suyun tahliye edilmesidir. Ayrıca tesisatta azalan suyunda takviye edilmesi gerekir. Bu durum nadir görülür. Ayda yaklaşık olarak bir defa 1 bar basınç düşmesi kombi cihazlarında görülen bir durumdur ve normaldir.
Yetkili servis bakımları biraz daha kapsamlıdır. Ülkemizde genel olarak servis bakımları, kombi cihazının ve tesisatların yüzeysel bakımları ile sınırlı tutulmaktadır.
Bu durum aslında tamamen cihazı kullanan kişilerin tercihleri ile ilgilidir.
Aslında yapılması gereken, kapsamlı bir bakımdır. Öncelikle kombi cihazının elektronik aksamlarının bakımları yapılarak işe başlanır. Daha sonrasında ise kombi cihazlarının mekanik aksamları kontrol edilir ve bakımları yapılır.

Kombi Bakımı Servisi
Kombi Bakımı

Son olarak ise petekler ve tesisat borularının bakımı yapılır. Peteklerin kapsamlı bir şekilde temizlenmesi gerekir.
Ayrıca tesisat içlerinde de kapsamlı bir temizliğin yapılması gerekir. Tesisatlarda ve peteklerde su kaçağı olup olmadığı da kontrol edilmelidir.
Günümüzde ilaçla temizleme yöntemi, tesisat ve petek temizliğinde sıklıkla kullanılır.

KOMBİ CİHAZLARINDA BAKIM YAPILMADIĞINDA…

Ateşleme sistemi, kombi cihazlarındaki en önemli aksamdır. Su basıncının düşmesi probleminden sonra en çok problem, ateşleme sisteminden kaynaklanır.
Patlamalı yanma diye tabir edebileceğimiz bir durum meydana gelir. Bunun nedeni, ateşlemenin geç oluşması ve gaz ile aniden kıvılcımın temas etmesidir.
Bazı durumlarda ise baca çekişinin zayıflaması ya da baca çekişlerinde problem olması bu durumu meydana getirir.
Periyodik bakımın yapılmaması, çakmaklama sisteminin tıkanma nedenlerinden bir tanesidir. Çakmaklar aşırı kirlendiği için ateşleme geç olur.
Kombi cihazlarının düzenli olarak servis tarafından yılda en az iki defa bakımının yapılması gerekir. Genel olarak ülkemizde kış aylarına girilirken yüzeysel bakım yaptırılmaktadır. Oysa ki kış aylarının bitiminde, kombi cihazlarında kirlilik meydana gelir ve bakım yapılması gerekir. Aynı durum kış aylarındaki kadar olmasa da yaz aylarının sonuna doğru da oluşabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir