Kombi Oda Termostatı Arızası

Kombi oda termostatı arızasına girişmeden önce nedir, nerelerde kullanılır dilerseniz onlara bakalım.

ODA TERMOSTATI NEDEN KULLANILIR?

Oda termostatı cihazı ülkemizde özellikle konutlarda yeni kullanılmaya başlanan bir cihaz. Normal olarak piyasada bulunan kombi cihazlarının kendi bünyesinde termostatları var. Ancak kontrol kolaylığı açısından odalara takılan oda termostatları gerçekten de büyük bir kolaylık sağlıyor.
Mevcut olan kombi cihazlarına takılan oda termostatları, odalardaki sıcaklıkları ölçmeye yarıyor. Oda genişlikleri farklı olduğu için kombi cihazlarında bulunan termostatlar yalnızca ürettiği ısıyı göstermeye yarıyor.
Termostat üzerinde bulunan sensörler, odanın sıcaklığı düştüğü anda devreye girer ve sıcaklığın kullanıcı tarafından ayarlanan seviyesinde tutulmasını sağlar. Ayarlanan seviyelerde sıcaklık sağlandığında ise termostat cihazı kombiyi durdurur.
Aynı şekilde sıcaklık seviyesi düştüğünde cihaz kombiyi tekrar çalıştırır ve sıcaklık seviyesini sabit bir konumda tutar.
İki türlü termostat cihazı piyasada bulunur. Mekanik ve dijital olarak piyasada bulabileceğiniz bu cihazlardan en çok tercih edileni, dijital olandır.
Son zamanlarda kablosuz olarak çalışabilen termostat cihazları tercih edilir olmuştur.

ODA TERMOSTATLARINDA ARIZA TÜRLERİ

Oda termostatlarında görülen arızaların genel nedeni, uyumsuzluktur.
Kombi cihazı ile uyumlu olmayan bir oda termostatı, yanlış komutların alınmasına ve nihayetinde cihazın bozulmasına neden olur.
Oda termostatı satın almadan önce kısa bir araştırma yapmanız ve kombi cihazı ile uyumlu olan bir oda termostatı cihazı satın almanız gerekebilir.
Kablosuz olan modellerde, bağlantının beş dakika süre ile alınamamasından kaynaklanan bir durum söz konusudur. Bu gibi durumlarda servis çağırılması yararlı olacaktır.
Eğer termostat otomatik olarak kombi cihazının durdurmuyor ya da çalıştırmıyorsa, elektronik aksamlarında bir arıza söz konusudur.
Özellikle kumanda sorunlarında bu durum sıklıkla yaşanır. Yani termostat cihazı kontrol edemez ve bazı durumlarda, kombi cihazı yüksek sıcaklıklarda yanmaya devam eder. Bu durum ise gereğinden fazla faturaların ortaya çıkmasına neden olur.
Bu gibi durumlarda servisten yardım alınması yararlı olacaktır.
Termostat cihazlarının göstergelerinde meydana gelen arızalar da genel olarak elektronik kaynaklıdır. Sorunun çözümü yine servisten yardım almak olacaktır.
Eğer termostat cihazı hiç çalışmıyorsa, elektrik aksamlarında sorun var demektir. Genel olarak termostat göstergesinin çalışmaması ve cihaz kumandasının da bir işe yaramaması, elektrik aksamlarında bir sorun olduğunu gösterir.
Bu gibi durumlarda yine en yakın servisten yardım almanız yararlı olacaktır.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir