Kombi Seçimine Dikkat!

Kombi alırken nelere dikkat edilmeli?

Kış aylarında sıklıkla kullandığımız kombi cihazlarını seçerken, bazı kriterlere dikkat etmemiz gerekiyor.
Görevi bulunduğu mekanı ısıtmak olan kombi cihazlarında öncelikle ısı değerine dikkat etmek gerekiyor.
Evler de ısıtmaya yardımcı olan peteklerdeki ısıyı optimum düzeyde tutacak bir cihaz seçimi yapmak akıllıca olacaktır.
Kombi seçimi yapmadan önce yaşanılan ortamın özelliklerine dikkat etmek gerekir.
Yaşanılan mekanın kaçıncı katta olduğu, ara kat olup olmadığı, hangi cepheye doğru baktığı, metrekaresi ve mekanın bulunduğu yerin iklim özellikleri gibi kriterler göz önünde bulundurularak, kombi cihazı seçimi yapılması en doğrusu olacaktır.

Kombi seçimine dikkat
Kombi seçimine dikkat

Ayrıca yaşanılan yerin yalıtım özellikleri, kapı ve pencerelerin türü de kombi seçiminde önem kazanmaktadır.
Tüm bu kriterlere göre herhangi bir seçim yapamadıysanız, kombi satın almayı düşündüğünüz firmadan yardım alabilirsiniz.
Genellikle birçok firma müşterilerine ekspertiz hizmeti sunmaktadır.
Kombi cihazı seçiminde dikkat edilecek bir başka konuda mekanda kullanılacak su miktarıdır. Mekanda kaç adet armatür ve banyo varsa, kombi cihazı seçimi de ona göre değişkenlik gösterecektir.
Eğer birden fazla banyosu ve armatürü bulunan bir mekan söz konusu ise ve mekanda yaşayan kişi sayısı çoksa, çift yoğuşmalı kombi cihazlarının seçimi daha doğru olacaktır.
Kombi cihazının teknik özellikleri hakkında az da olsa bilgi sahibi olmak da, cihazın seçimi için gerekli bir unsurdur. Örneğin cihazın verimi nasıldır? Cihazın yoğuşmalı olup olmadığı gibi bilgileri edinmek, doğru bir seçim yapmak için gereklidir.
Şu anda piyasada; tam yoğuşmalı, yarı yoğuşmalı, konvansiyonel kombi cihazları olmak üzere üç tür cihaz satılmaktadır.
Konvansiyonel türde olan cihazlar yaklaşık olarak, %90-93 bir verimle çalışırlar. Yoğuşmalı kombi ve yarı yoğuşmalı kombi cihazları ise 102-103 arasında bir verimle çalışırlar.
Konvansiyonel özellikte bulunan cihazlar ile tam yoğuşmalı kombiler arasında teknik fark bulunur. Tam yoğuşmalı kombiler daha verimlidir. Bunun nedeni, yanma öncesinde tam yoğuşmalı cihazlarda hava ile gazın karışmasıdır.
Tercih yaparken, yüksek verimlilikte cihazlar tercih edilmelidir. Böylelikle cihaz kendisini kısa bir sürede amorti eder. Diğer cihazlara oranla, daha az fatura ödediğinizi zamanla görebilirsiniz.
Ayrıca satın alacağınız cihazın yetkili servis ağının yaygın olması, garanti süresinin fazla olması ve bilinen bir marka olması da sizlere avantaj sağlayacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir