KOMBİ SU AKITIYOR & SU KAÇIRIYOR

Kombi cihazlarında yaşanan sorunlardan bir tanesi de kombi cihazlarının su kaçırması sorunudur. Bu sorunun birkaç nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları, cihaz arızasından kaynaklanır. Bazı nedenler ise kullanıcı kaynaklıdır. Bu yazımızda kombi cihazlarının neden su kaçırdığını ve ne yapmanız gerektiğini bulabileceksiniz.

Kombi Su Akıtma Nedenleri ve Çözümleri

Çoğu durumda kombi cihazı kullananlar, cihazın alt kısmında bulunan göstergedeki basınç değerinden daha fazla su ekleyebiliyorlar. Bu durumun bir sonucu olarak sistem fazla suyu atmaya çalışıyor ve bu durum su akıtma olarak karşımıza çıkıyor.
Normal şartlarda cihazın modeline bağlı olarak ortalama su basıncı 1,5 bar olmalıdır. Bazı cihazlarda bu değer 2 bar olarak karşımıza çıkar. 1,5 bar üzerinde göstergede basınç değeri gördüğünüz zaman basıncı düşürmek için drenaj vanasından bir miktar suyu atmalısınız.
Bazı durumlarda kombi tesisatlarında sorun meydana gelmiş olabilir. Normal basınç değerinde su eklediğiniz halde basınçta ani düşmeler meydana geliyorsa, yetkili servisten yardım almanız yararlı olacaktır.

Su kaçırma problemi vanalardan ya da bağlantı yerlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Kombi cihazlarında bulunan genleşme tankları, sıcaklıktan dolayı genleşen suyun cihaza zarar vermemesi için tasarlanmıştır. Genleşme tanklarında bazı durumlarda problem meydana gelebilir. Genleşme tankları içerisinde bulunan şambrel aparatı zarar görmüş olabilir. Bu durumda cihaz içerisinde meydana gelen basıncı dengeleyemez ve bu durum tesisattaki basıncın normal değerlerden daha yüksek seviyelere çıkmasına neden olur.
Bu durumu gidermek için cihaza yerleştirilen emniyet ventilleri, sistemin zarar görmemesi için fazla olan suyu dışarıya doğru tahliye eder. Bu durumda kombinin su akıtması olarak karşımıza çıkar.
Böyle bir durumla karşılaşıldığında, teknik servisten yardım istenmesi gerekir.
Kombi cihazlarında bulunan su doldurma vanalarında meydana gelen arızalardan dolayı da cihaz su akıtabilir. Su dolumunda ya da tahliyesinde vanaları kontrol ettiğinizde, arızanın bu vanalardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz. Eğer arıza vanalarda ise teknik servisten yardım istemeniz gerekir.
Tüm bu problemlerin yanı sıra cihazınızda anlayamadığınız bir nedenden dolayı su akıtma durumu yaşanıyorsa, yetkili servisten yardım istemeniz gerekebilir.
Bireysel olarak arızanın giderilmesi için uğraşmamanız yararlı olacaktır.

Kombi ve benzeri araçlara bilinçsizce, gerekli aletler olmadan müdahale etmek kalıcı ve yüksek maliyetli zararlara sebep olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir