Kombide Su Eksilmesi – Su Basıncının Düşmesi

KOMBİ SU BASINCI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kombi cihazlarında su basıncının düşmesi ya da yükselmesi, birçok kişinin göz ardı ettiği ve yanlış müdahaleler sonucunda kombi cihazının bozulmasına kadar gidebilen önemli bir konudur.
Öncelikle kombi cihazlarındaki su basıncının yükselmesi ve düşmesinin ne anlama geldiğini bilmek gerekiyor.

KOMBİDE SU BASINCI NEDEN DÜŞER?

Bunun nedeni çok basittir. Eğer cihazınızda sürekli olarak su basıncı düşmesi yaşanıyorsa, tesisatlarda kaçak var demektir. Cihazınızda ayda bir ya da iki defa bir basınç düşmesi oluyorsa, bu durum gayet normaldir.
Ayda bir ya da iki defa görülen su basıncı düşmelerinin nedeni, tesisattaki çok az bir miktar suyun buharlaşma yolu ile kaybıdır.

SU BASINCI DÜŞTÜĞÜNDE NE YAPMALI?

Genel olarak yapılacak şey oldukça basittir. Tüm modellerde soğuk su tesisatı ile bağlantılı bir vana bulunur. Bu vana genel olarak kombi cihazının açıkta kalan bölümünde ve alt kısımdadır. Vanayı sağa ya da sola doğru çevirdiğinizde su takviyesi yapmış olursunuz ve basınç normal haline döner. Genel olarak basıncı gösteren cihazdaki değerin 1,5 ya da 2 bar aralığında olması gerekir.
Eğer vana yardımı ile su takviyesi yaptığınız halde basınç değerinde herhangi bir hareket olmuyorsa, tesisatlarda bir sorun var demektir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.
Tesisatlar ile ilgili genel problemleri iki başlık altında toplayabiliriz. Peteklerde meydana gelen arızalardan kaynaklanan su basıncı problemleri ve petekler ile kombi cihazı arasında bağlantıyı sağlayan tesisatlarda meydana gelen problemler.
Peteklerde ya da tesisatlarda meydana gelebilecek tıkanıklıklarda, su basıncını gösteren cihazda herhangi bir değer oynaması görünmez. Yani sisteme su basıncı takviyesi yapmamış sayılırsınız.
Su takviyesi yaptığınız halde gösterge aniden düşüyorsa, o zaman tesisatlarda ya da petek cihazlarında kaçak var demektir.
Tesisatlarda ya da petek cihazlarında meydana gelebilecek su kaçağı arızaları kolay bir şekilde tespit edilemez. Mutlaka profesyonel bir servis yardımı almanız gerekir.
Peteklerde ya da tesisatta herhangi bir tıkanıklık meydana geliyorsa ve bu tıkanıklıklar, basit müdahaleler ile çözülemiyorsa, ilaçla sistemi açma yöntemi kullanılabilir. Ancak bu yöntemi cihaz bakımını ya da tamiratını yapan servislerin yapması gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir