Kombiyi Nasıl Tasarruflu Kullanabilirsiniz?

Kış aylarında kombi tasarrufu oldukça önemlidir. Çünkü  ısınmak için çoğu evde kombi kullanılıyor. Yılın en az 5 ayı boyunca aktif olarak kullanılan kombiler evde en çok harcama yapılan cihazlar arasında. Yakıt masraflarının gittikçe daha da fazla zamlandığı son günlerde bütçe ayarlamalarınızı iyi bir şekilde yönetebilmek için en çok masraf sebebi olan kombileri tasarruflu kullanmanız gerekecektir. Isınmak için en temelde kullanılan kombi tasarrufu nasıl olacak demeyin. Kombinizi sürekli kullanmak zorunda olsanız da bazı küçük ayrıntılara dikkat ederek yakıt masraflarınızda ciddi oranlarda tasarruf edebilirsiniz.

Kombi Tasarruf Yöntemleri

  • Isınmak için kombi kullanmak diğer ısınma sistemlerinden çok daha pratik ve ekonomiktir. Bu yüzden eğer başka bir sistemle ısınıyorsanız öncelikle kombiye geçmenizi tavsiye ederiz.

 

  • Kombi kullanmaya yeni karar verdiyseniz, kombi seçim oldukça önemli bir konudur. Piyasada çalışma sistemlerine göre birçok farklı kombi var. Bacalı, hermetik ve yoğuşmalı çeşitlerde olan bu kombilerin özelliklerini bilerek kullanacağınız ortama göre doğru kombiyi seçmelisiniz. Örneğin bacalı bir kombinin kullanılabilmesi için binanızda uygun baca girişi olması gerekliyken, diğer kombiler için ekstra bir gereksinime gerek yoktur.

 

  • Kombi alırken kaliteli markalara yönelin. Eğer düşük fiyatlı kombilere yönelirseniz satın aldığınız kombi kısa sürede bozulabilir ve evinizi ısıtmak için fazla miktarda enerji harcayarak yakıt masraflarınızı artmasına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka kaliteli bir kombi alarak o kombiyi uzun yıllar kullanmanızı öneririz.

 

  • Bazen kombi tasarrufu yapmak için kombinin derecesini kısıp, akşamları artırabilir ya da kombiyi sürekli açıp kapatabilirsiniz. Yalnız bu bilinenin aksine yanlış bir uygulamadır. Kombiyi sürekli açıp kapatmak ısınma için çok daha fazla enerji harcanmasına neden olur. Bu yüzden kombiyi açıp kapatmak yerine belirli saatler için sıcaklık ayarlamaları yaparak kombinin otomatik olarak sıcaklığını ayarlamasını sağlayabilir ve gerçek kombi tasarrufunu bu şekilde yapabilirsiniz.

 

  • Kombilerin doğru performansta çalışabilmesi için bazı değerlerinin doğru göstergelerde olması gerekir. Örneğin bir kombinin basınç değeri 1.5 bar olmalıdır. Doğru değerlerde çalışan kombilerle ideal kombi tasarrufu sağlanabilir.

 
Bahsettiğimiz konulara dikkat ederek yakıt masraflarınızı azaltabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir