YOĞUŞMALI KOMBİNİN DEZAVANTAJLARI

Piyasada şu anda iki tür kombi cihazı satılmaktadır. Bunlardan bir tanesi konvansiyonel sisteme göre çalışan kombi cihazı, diğeri ise yoğuşmalı kombi cihazıdır. Konvansiyonel sistemler daha çok küçük alanlar için tercih edilir. her ne kadar büyük alanlar için tasarlanan modelleri de olsa da daha çok ev tipi kombi olarak anılırlar. Baca bağlantıları ise doğrudan yapılır ve hermetik türü baca kullanılır.

Yoğuşmalı kombi cihazları ise büyük alanlarda verimli olabilen cihazlardır. Yoğuşmalı kombiler ısıttıkları suları kendi bünyelerinde yer alan haznede yoğunlaştırırlar ve burada oluşan buhardan enerji elde ederler. Buradan elde edilen enerji, ısı enerjisi olarak karşımıza çıkar. Sistemin bu şekilde çalışmasından dolayı, %95’e kadar verim sağlanabilir.

Uzun vadede hesaplanacak olursa yoğuşmalı kombiler uzun vadede kendilerini amorti ederler.

Birçok avantaja sahip olmalarına rağmen, yoğuşmalı kombilerin de bazı dezavantajları vardır. Bunlardan bir tanesi, küçük alanlarda kullanılmasının pek ekonomik sonuçlar doğurmayacağıdır.

Yoğuşmalı kombilerde, konvansiyonel sistemlerden farklı olarak, bacadan çıkan gaz dış ortama atılmaz. Buradaki gaz cihazın içerisinde tekrar kullanılır. Bu yüzden yoğuşmalı kombilerin bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir.

Bkz: Kombi Bakımının Önemi

Yoğuşmalı kombinin baca tesisatından gaz sıvı halde çıkar. Aslında bu su son derece asidik bir yapı gösterir.

Cilde temas etmemesi gerekir. Bu yüzden yoğuşmalı kombilerden çıkan sıvı haldeki gazın tahliyesi doğrudan kanalizasyon sistemine gidecek şekilde yapılır.

Cihazdan maksimum verim elde edebilmek için sıcaklığın 50 derece civarında olması gerekir. 50 dereceyi geçen sıcaklıklarda verim %10 oranında düşer. Ancak yine de konvansiyonel sistemlere göre daha yüksek oranda tasarruf sağlar.

Cihazın dezavantajlarından bir tanesi de konvansiyonel sistemlerde kullanılan petek sayısından %10 daha fazla petek kullanımıdır. Bu yüzden yoğuşmalı kombiler genelde büyük alanlarda kullanılır.

Ayrıca bu cihazların ilk yatırım maliyeti diğer sisteme göre daha yüksektir. Yani yoğuşmalı kombiler, diğer kombilere göre biraz daha pahalıdır. Ayrıca karmaşık bir sisteme sahip olduklarından dolayı, parçaları da diğerlerine oranla daha pahalıdır. Yani herhangi bir arıza durumunda yedek parça takılması gerekiyorsa, bu size biraz daha pahalıya mal olacaktır.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir